Často sa stretávam s názorom, že hliníkové rozvody sú zlé a treba ich vymeniť. V minulosti sa hliník používal aj v klasických rozvodoch elektrickej inštalácie zásuviek a osvetlenia. V dnešnej dobe sa už nepoužíva. Normy STN nepovoľujú použiť ho zásuvkových a svetelných rozvodoch. Ale prečo je nebezpečný a nevyhovujúci? Pozrieme sa na to nižšie v mojom článku.
Hliník sa používal v zásuvkových a svetelných obvodoch práve pre jeho cenu.
Aj napriek pravidlu, hliníka 2x toľko ako medi, bol stále ekonomicky výhodnejší. Hliníkové káble sa používajú aj dnes. Využitie majú však až od prierezov 16mm2 a viac. Ide hlavne o silové, výkonové rozvody, hlavné trasy alebo prívody.
Najväčšou nevýhodou v elektrických rozvodoch je u hliníka práve jeho sublimácie (strácanie sa) v tlaku. Ak na hliníkový drôt dlhodobo niečo tlačí, v tomto bode hliník sublimuje – stráca sa. Práve v svetelných a zásuvkových obvodoch je skrutkových spojov veľa (krabice, spínače a pod.) a preto každý takýto spoj je budúcim možným problémom. Tieto skrutkové spoje je potrebné pravidelne doťahovať minimálne každých 5 rokov.
Ďalšou nevýhodou hliníkového vodiča je jeho krehkosť. Hliníkový vodič je možné ohnúť len niekoľko krát. Následne sa zlomí. Veľmi často vidíme v panelových domoch, krabicu pod omietkou a v nej trčiaci „výrastok“ prívod pre zásuvku. Opravuje sa to veľmi ťažko, krátkodobým nadpájaním a spájaním.
Uviedol som dva najzávažnejšie problémy a nedostatky hliníkových rozvodov. Tieto rozvody sa veľmi často vyskytujú v panelových bytovkách. Zabrániť problémom sa dá len pravidelnou údržbou, každých 5 rokov otvoriť každú zásuvku, krabicu, rozvodnicu a dotiahnuť spoje.
Najúčinnejšia je rekonštrukcia elektrických rozvodov.
Ďalšia z možností je vykonať údržbu, opravu a posilnenie obvodov v byte.
Fotografie
[foldergallery folder=“wp-content/uploads/clanky/2014/alspoje“ title=“Hliníkové rozvody“]
Aké máte skúsenosti s hliníkovými rozvodmi? Plánujete ich výmenu? Napíšte nižšie do diskusie.